Šupinavec: Vedci možno našli spôsob, akým sa koronavírus preniesol z netopiera na človeka
Hoci sa na stránkach portálu Eductech väčšinou venujeme technickému vzdelávaniu, baví nás aj veda a nové poznatky. Keďže aj nás zasiahla koronakríza, chvíľku sa budeme venovať samotnému koronavírusu. Vedci pravdepodobne zistili, ako sa táto “hnusoba” preniesla z netopiera na človeka. Odpoveďou môže byť šupinavec.
Genetickú analýzu SARS-CoV-2 vykonali vedci z Duke University, Texaskej univerzity v El Paso, Newyorskej univerzity a Národného laboratória v Los Alamos. Tvrdia, že najbližším príbuzným vírusu je práve ten, ktorý napáda netopiere. Ale to, ako sa dostal na človeka, pramení pravdepodobne z výmeny kritického fragmentu génu na šupinavca (pangolína). Práve prenos na toto zviera umožnil koronavírusu dostať sa na človeka. Informuje o tom Duke University na svojej webovej stránke.
„Rovnako ako pôvodný SARS, ktorý preskočil z netopierov na cibetky, alebo MERS, ktorý prešiel z netopierov na ťavy a potom na človeka, predchodca tohto pandemického koronavírusu prešiel evolučnými zmenami v genetickom materiáli, ktoré mu napokon umožnili infikovať ľudí,” hovorí Feng Gao, profesor medicíny v odbore infekčných chorôb na Duke University School of Medicine a zodpovedný autor štúdie publikovanej online 29. mája 2020 v časopise Science Advances.
Vedci podľa Science Daily zistili, že koronavírus typický pre šupinavce nedokáže spôsobiť pandémiu. Obsahuje však plochu, ktorá viaže receptory – je to časť, ktorá sa dokáže viazať s bunkovou membránou. A to poskytuje odpoveď, ako mohol SARS-CoV-2 “preskočiť” z netopiera na človeka. Preto podľa výskumníkov je nový koronavírus hybridom medzi vírusom prenášaným netopiermi a šupinavcami.