slideslideslideslide

Novinky

Rezbárstvo: Ťahmi dláta odkrývate tajomstvo ukryté v dreve

24.6.2021

rezbár Jaroslav Bujňák

Svoje remeslo nám predstavuje umelecký rezbár Jaroslav Bujňák. Viac sa o ňom môžete dočítať aj na jeho webstránke.

Rezbár cíti vôňu dreva, najpríjemnejšia je živica

rezbár Jaroslav BujňákV čom spočíva čaro rezbárstva?

Čaro rezbárstva spočíva v samotnom procese tvorby – keď postupnými ťahmi dláta doslova odkrývate tajomstvo ukryté v dreve.

Cítite vôňu dreva?

Samozrejme. Každé drevo má svoju typickú vôňu, ktorá ho charakterizuje. Inak vonia lipa, inak vonia dub. Azda najkrajšia vôňa, je vôňa ihličnanov, charakteristická príjemnou arómou živice.

Rezbár by mal mať výtvarný talent

Aké talenty, či schopnosti treba, aby bol niekto dobrým rezbárom?

Myslím si, že je potrebné disponovať výtvarným talentom, ktorý v sebe nesie predstavivosť, obrazotvornosť. Nepostrádateľná je kreativita. K tomu je však potrebná aj veľká dávka trpezlivosti, schopnosti koncentrovať sa a pohrúžiť sa do práce tak, aby sme aspoň na pár minút či hodín zabudli na okolitý svet a nerušene tvorili.

Aké výrobky sa dajú rezbárstvom vytvoriť?

Vnímam, že v našich končinách sa rezbárstvo často považuje za tzv. ľudové remeslo. Je mnoho ľudových rezbárov, ktorí vyrábajú napríklad rôzne úžitkové predmety ako sú varešky, misky, krčahy jednoduché či viac zdobené, ktoré určitým spôsobom odrážajú tradície našich predkov a aj pôvod majú v pôvodných remeslách, ako boli vareškárstvo, truhlárstvo, debnárstvo. Osobne však vnímam rezbárstvo ako umelecké vyjadrenie určitých motívov pretvorených do reliéfov scenérií, sôch, ornamentálnej výzdoby a pod.

rezbár Jaroslav Bujňák

Dá sa týmto remeslom uživiť?

Keďže sa rezbárstvu venujem už takmer 40 rokov, a živí ma to, nemôžem povedať, že sa to nedá. Ale nie je to len o samotnom rezbárstve. Je potrebné byť čo najviac komplexným remeselníkom a tak som niekedy aj stolárom, reštaurátorom, dokonca aj zlatníkom.

Talent sa rozvíja trpezlivosťou a sebazaprením

Niekedy sa vraví, že základom úspechu je 20% talent a 80% driny, či vytrvalosti. Ako to máte vy?

Súhlasím. Talent sa rozvíja neustále a práve trpezlivosťou, sebazaprením a niekedy naozaj aj drinou, sa neustále posúvate dopredu. Často je to o vystúpení zo svojej komfortnej zóny a siahnutí si na dno svojich fyzických aj psychických síl. Ten pocit potom však stojí zato.

Je možné odlíšiť kvalitné rezbárske výrobky od “veteše”? Ako?

Myslím si, že každý výrobok či dielo si získa svojich priaznivcov, je to stále otázka subjektívneho vkusu. Na druhej strane sú isté atribúty ako je výber materiálov, kvalita spracovania, vyjadrenie motívu, finálna úprava, ktoré vedia napovedať čo to o kvalite výrobku či diela.

Deťom sa stačí venovať

rezbár Jaroslav BujňákSú podľa Vás dnes mladí, najmä deti, vedení k rozvoju manuálnych zručností?

V dobe sociálnych sietí, časovej zaneprázdnenosti rodičov, vedenie k manuálnych zručnostiam upadá. Myslím si, že je to v réžii samotných rodičov, aby deti viedli aj touto cestou a spoznali čaro kreatívnej tvorby a remesiel.

Máte rady či tipy, ako rozvíjať manuálne zručnosti? Dá sa to napríklad predmetom technika na základných školách?

Takýto predmet určite prispeje k rozvoju manuálnej zručnosti, u niektorých študentov môže aspoň vzbudiť záujem o takúto činnosť. Záleží to však aj od osnov predmetu a to, ako sú aktuálne nastavené, netuším.

Sú nejaké možnosti, ako už deti priúčať remeslu odmala?

Keďže deti sú veľmi zvedavé, obzvlášť tie malé, možno stačí, aby ich rodičia a okolie jemne viedli aj týmto smerom, aby s nimi trávili plnohodnotný čas a nechali ich spoznávať jednotlivé oblasti, ktoré s remeslami súvisia. Možno stačia aj maličkosti, ako je napríklad prišitie odpadnutého gombíka… (úsmev)

foto: facebooková stránka umeleckého rezbára J. Bujňáka