slideslideslideslide

Novinky

Kill Bills “zabije” aj Tvoje bločky. Máš prehľad, koľko míňaš?

17.1.2018

Kill Bill je známy akčný film z dielne Quentina Tarantina. Kill Bills je nová aplikácia made in Slovakia – zatiaľ v beta verzii – ktorá vznikla vďaka mladým študentom informatiky. Jej cieľom je zefektívniť to, ako sledujete svoje výdavky – stačí mať mobilný telefón, ktorým si odfotíte bločky z vašich nákupov. O zaujímavom nápade sa zhovárame so spolutvorcom appky Michalom Kováčikom.

Koľko času a námahy stálo vytvoriť aplikáciu Kill Bills? Prečo ste sa na to vôbec odhodlali? Čo Vás motivovalo priniesť takéto niečo na trh?

Aplikáciu vyvíjame štyria študenti približne rok a pol, pričom pred pol rokom k nám pribudol ešte piaty člen. Aplikácia vznikla ako nápad do medzinárodnej súťaže ImagineCup, na ktorom sa naša škola, Fakulta Informatiky a Informačných technológií Slovenskej Technickej Univerzity, pravidelne zúčastňuje so svojím tímom.

V čom je Kill Bills iný – a lepší – oproti podobným aplikáciám, ktoré sledujú výdavky užívateľov?

Kill Bills poskytuje oveľa vyššiu granularitu, čo sa týka prehľadu spotreby. Totižto taký internet banking vám iba povie, že ste nakupovali v nejakom konkrétnom obchode, aj to za predpokladu, že ste platili kartou, ale neviete, čo konkrétne ste tam pred mesiacom vlastne kúpili. My vám vieme povedať, že ste nakúpili ovocie, cestoviny, krmivo pre psa a vieme vám aj povedať, koľko vás to priemerne mesačne stojí, prípadne – ako vám kolíšu náklady v istých časových obdobiach. Takisto nie sme závislí od toho, akým spôsobom ste platili, bloček musíte dostať zo zákona vždy a teda vždy máte niečo, čo môžete odfotiť a poslať nám na spracovanie.

Ešte stále iba pomerne málo ľudí na Slovensku podniká. Uvažujete o tom, že by Kill Bills mohol byť aj podnikateľsky úspešný projekt?

Budeme veľmi radi, keď sa nám podarí prerásť do podnikateľského projektu, ale v súčasnosti projekt stále vzniká pod krídlami fakulty. Všetko záleží od toho, ako veľmi budú ľudia aplikáciu používať a či dokáže na seba zarobiť. V súčasnosti nám totiž náklady na cloudovú infraštruktúru, ktoré sú v stovkách eur mesačne, hradí Microsoft v programe BizSpark.

kill bills

Tím ľudí, ktorí za appkou stoja, pozostáva zo študentov informatiky. Prečo študovať tento odbor? Odporúčate to?

Samozrejme, že odporúčame. Ak ste sa radi hrávali, alebo ešte stále radi hrávate s legom, tak na to dokonca máte výborné predpoklady. Informatika je krásna veda, ktorá sa veľmi živo vyvíja, existuje v nej nepreberné množstvo smerov, ktorými sa dá zaoberať. Aj u nás, na fakulte, prebieha výskum v toľkých oblastiach, až sa z toho človeku krúti hlava. Všetko od personalizácie webu, používateľského zážitku, cez počítačové videnie, až po umelú inteligenciu a strojové učenie. Každý si nájde niečo, čo ho baví a v čom by chcel prispieť do stavu poznania.

A je tu samozrejme aj to pragmatické hľadisko, o informatikov je nesmierny záujem na trhu práce. Prakticky každý študent, ktorý končí, už má za sebou roky praxe v odbore, pretože už počas školy má zamestnanie.

Plánujete spolupracovať v tomto zložení naďalej, alebo ste sa len zišli pri tvorbe appky Kill Bills?

Budeme spolupracovať v tomto, a možno aj širšom zložení, až kým nás sám život nerozdelí 🙂

Mnoho mladých ľudí na stredných školách uvažuje, ako ďalej so životom, školou a prácou. Čo by ste poradili? Čomu sa venovať? Ako v sebe objaviť svoje talenty?

Je fajn stavať na tom, čo človeka baví. To, že ma niečo baví, je silným indikátorom toho, že by som v tom niečom mohol byť aj dobrý. Vtedy je dobrý predpoklad, že sa vám podarí vytrvať, čo nie je úplná samozrejmosť. No a čo je hlavné, netreba sa nechať odradiť tým, že mi zo začiatku niečo nejde, alebo, že niečomu nerozumiem. Byť v niečom zlý, je prvým krokom k tomu byť v niečom celkom dobrý. Samozrejme, keď mi to nejde dlho a nebaví ma to, tak asi nejdem dobrým smerom. To tiež nie je úplne triviálne zistiť. Ďalšou vecou je nebáť sa skočiť aj do niečoho úplne neznámeho, s čím človek nemá žiadne skúsenosti – ak človek chce, tak sa naučí všetkému. Dôkazom toho je aj to, že niektorí z nás predtým, ako prišli na výšku, v živote neprogramovali, avšak to nás v ničom nezastavilo, a sme tam, kde sme.

Na fotke zľava Pavol Ondrejka, Branislav Pecher, Michal Kováčik a Jozef Mláka; všetci sú študentmi inžinierskeho štúdia na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Foto: Kill Bills