Chalani z Vranova boli na súťaži robotov v Číne. Ich cestu podporila aj naša neziskovka
Celosvetová súťaž autonómnych robotov RoboRave International 2019 sa uskutočnila v Číne 20. – 22. júla v meste Conghua, Guangdong. Súťaž RoboRave sa konala už sedemnásty rok od jej založenia v roku 2001.
V ôsmych kategóriách súťaže sa zúčastnilo viac ako 600 medzinárodných tímov od Číny a Japonska až po Mexiko a Nigériu. Z toho bolo len 115 nečínskych tímov. Stretlo sa viac ako 2000 súťažiacich na jednom mieste a v jednom čase.
V článku nájdete:
RoboRave: Slovensko reprezentovali Vranovčania
Slovensko reprezentoval jeden tím, ktorý sa musel do súťaže prebojovať z národného kola RoboRave Slovakia na pôde Žilinskej univerzity v Žiline. Tím pod vedením učiteľa Jána Motešického sa skladal zo študentov druhého ročníka vranovského gymnázia z Amavet klubu: Jakub Suďa, Matúš Iľko a Tomáš Lukča. Chlapci sa programovaniu a konštrukcii robotov venujú ešte len druhý rok.
Tento ročník súťaže bol v mnohých veciach odlišný od predchádzajúcich ročníkov. Jednou z najdôležitejších zmien bol počet súťažiacich a podmienky, s ktorými sa museli zahraničné tímy vysporiadať až na mieste. „Na súťaži ma najviac prekvapilo množstvo súťažných tímov, odizolovanie od okolia s kontrolami pri vstupe a počas súťaže. Ale takisto aj zmenené podmienky oproti tým, ktoré boli uvedené v oficiálnych medzinárodných pravidlách. Spolu s nami v jednej kategórii súťažili nielen stredoškoláci, ale aj vysokoškoláci, “ hovorí študent Tomáš Lukča.
Prečítajte si aj: Učiteľ z Vranova: Konštruovali sme robotické ruky, ktoré by raz ľuďom mohli pomôcť
Hasenie ohňa ako najťažšia kategória v súťažení robotov
Gymnazisti z Amavet klubu súťažili v kategórii fire fighting. V tejto kategórii súťažilo 40 tímov bez rozdielu veku. „Táto kategória je chápaná ako jedna z najprestížnejších a tiež najťažších. Robot má za úlohu na ihrisku s približnými rozmermi 2,5 metra krát 3,5 metra autonómne do troch minút nájsť a uhasiť čo najviac zo štyroch sviečok umiestnených za náhodne rozloženými prekážkami,“ povedal študent Jakub Suďa.
Študent Matúš Iľko sa o súťaži vyjadril: „Výborné roboty, ktoré viedli základnú časť, mali smolu a vo vyraďovacej fáze vypadávali ako prvé. Zároveň niektoré roboty mali viac šťastia ako rozumu. Na európskych robotoch bolo vidieť skvelú prípravu, dokonale zvládnutie programovania a konštrukcie, za ktoré sa nemusíme hanbiť. Pokorilo nás množstvo nasadených čínskych hráčov a nedostupnosť súčiastok. Aj preto väčšinu bodovaných miest obsadili čínske tímy. V našej kategórii všetky.”
Budúci cieľ? Pracovať na sebe a dostať sa do Japonska alebo Francúzska
Učiteľ Ján Motešický konštatoval skvelé organizačné zázemie čínskych organizátorov. „Starali sa o nás ako v bavlnke, všetko bolo do detailu naplánované a kontrolované. Pri tom počte ľudí to bol pre chalanov obrovský stres. Všade bolo veľa ľudí, veľký hluk. S tým sa ešte nikdy nestretli. Súťaž bola veľmi psychicky náročná. Zvládli to bez hádok, dokázali sa skoordinovať a meniť už hotového robota. Odniesli si veľa skúseností a zážitkov. Verím, že o nich budeme ešte počuť.”
Cestu na súťaži a hlavne budúci rozvoj finančne podporila aj nezisková organizácia Eductech. „Veľmi ďakujeme našim sponzorom. Bez nich a nášho učiteľa by sme nemohli ukázať svetu, čo všetko na Slovensku dokážeme ani získať nové skúsenosti k tomu, čo nás baví a vypĺňa náš voľný čas,“ povedal žiak Jakub Suďa. „Našim budúcim cieľom je ďalej na sebe pracovať. Veríme, že sa v silnej konkurencii na Slovensku presadíme a získame nomináciu na RoboRave International 2020 v Japonsku alebo na RoboCup 2020 vo Francúzsku,“ dodal Matúš Iľko.