Domaša: Cyril Melničák napísal novú knihu. Vďaka podpore neziskovej organizácie Eductech
Cyril Melničák napísal pred tromi rokmi knihu o histórii ulíc Vranova nad Topľou. Naša nezisková organizácia Eductech vznik tejto publikácie podporila – aby posilnila vedomie, že každý z nás sa môže zaujímať o veci okolo seba a pomôcť mestu, v ktorom žije. Cyril Melničák (59) je rodený Vranovčan a mimochodom, aj učiteľ slovenčiny a výtvarnej výchovy. Pred tohoročnými Vianocami vydáva – taktiež s našou podporou – novú knihu s jasným názvom: Domaša.
Cyril Melničák: Domaša
“Už je to 50 rokov, čo 700 domácností skončilo pod hladinou vody. V dedinách tu vládol čulý život, no raz prišlo rozhodnutie, že sa všetci musia vysťahovať, a tak ustúpiť výstavbe vodného diela. Obyvatelia dotknutých dedín to znášali veľmi ťažko. Prakticky do poslednej chvíle zostali vo svojich domoch. Nechceli odísť, hovorí pôvodná obyvateľka jednej zo zatopených dedín na Domaši. V súčasnosti je Domaša veľmi príjemným prostredím, ktorú vyhľadávajú rekreanti, no tí starší si spomínajú na iné a veľmi pekné časy, ktoré zažívali na teraz už zatopených miestach,” píše spisovateľ a učiteľ Cyril Melničák vo svojej novej knihe o Domaši, ktorá sa nazýva aj zelenou perlou východného Slovenska.
Publikácia mapuje výstavu vodného diela Veľká Domaša, cez ktoré prechádza 49. rovnobežka severnej šírky. Priehrada je štvrtou najväčšou vodnou nádržou na Slovensku. C. Melničák tiež píše o zatopených obciach, ktoré Veľká Domaša “prikryla” pod vodou, ale aj o vzniku nových obcí, akými sú napríklad Nová Kelča. Veľkú pozornosť autor venuje jednej zo zatopených obcí Dobrá nad Ondavou. Knihu, bohatú na obrazový materiál, dopĺňajú aj obrazy Domaše od regionálneho umelca Slavomíra Čupila.
Na Ondave budze morio, prevelika voda
zatopice náš rodný kraj, ktorého je škoda
hore še u Ondave kupaju
a poniže robotnici už prehradu stavaju.
Naj še robi ta prehrada, naj še robi co chce
obr. kniha Domaša (Cyril Melničák)