Revolution Square: Za pár sekúnd zmení dlažbu na trávnik
Revolution Square je spôsob, akým zmeniť betónové plochy na trávnik. Jeho cieľom je priniesť do miest viac zelene, znížiť množstvo betónových “džunglí” a schladiť mestá počas horúcich dní, vysvetľuje pre portál Eductech.sk autor tohto nápadu Peter Chrien.
V článku nájdete:
Revolution Square: štvorcová plošina, ktorá sa otáča okolo svojej osi
Revolution Square je skutočne revolučný. Čo chcete vaším inovatívnym nápadom priniesť?
Nebojím sa povedať, že Revolution Square (ďalej už len RS) je naozaj revolučný. Slovo revolution odkazuje na schopnosť plošiny obrátiť sa okolo svojej osy a zároveň to znamená, že prináša nejakú zmenu. Slovo square odkazuje zase na tvar plošiny, ktorý je štvorcový, no zároveň to znamená aj námestie a to je hlavný priestor, na ktorý sa zameriavam, kde by RS malo byť použité. Vo svete nenájdete podobné riešenie, ktoré by za pár sekúnd dokázalo zmeniť celé námestie, či inú veľkú plochu z trávnika na dlažbu. Existujú len akési hybridy, keď trávnik vyrastá pomedzi betón.
Cieľom RS je priniesť do miest viac zelene, znížiť množstvo betónových plôch a schladiť mestá počas horúcich dní.
Podarilo sa vám pokročiť v realizácii revolučných betónovo-trávnatých chodníkov?
Momentálne pracujem na dvoch veciach – vývoji a výskume. Jednak vyvíjam produkt, no zároveň sa snažím zistiť, aký vplyv môže mať konštrukcia, ktorá drží zeminu na mieste, aby nevypadla, na kvalitu trávnika. Okrem toho sa ešte venujem meraniu teploty trávnika a betónu. Nedávno som vyrobil štyri menšie prototypy s priesvitnou bočnou stenou, aby som sledoval rast koreňovej sústavy. Každý z prototypov bude mať iný stupeň uchytenia zeminy na mieste. Zaznamenal som totižto výskyt nejakej choroby trávnika, zrejme plesne, i keď nevidím na jej výskyt dôvod. Snažím sa teraz zistiť, či to môže byť tou konštrukciou v zemine.
Tento rok by som rád pokročil so zostrojením kovového prototypu, ktorý by mal byť čo najbližšie k finálnemu produktu, keďže v záhrade zatiaľ stále testujem len drevenú verziu. Z Číny mi už prišiel aj motor s vysokým prevodovým stupňom. Ostáva ešte kovové telo, osadiť dlažbu z Talianska, s dodávkou ktorej je momentálne počas krízy problém a elektronika.
Dúfam, že prvá realizácia nenechá na seba dlho čakať.
Prvý nápad bol ako sci-fi. Revolution Square je chodník, ktorý sa vám pred očami začne otáčať
Prečo ste sa vôbec pustili do takéhoto nápadu? Čo vás k nemu viedlo?
Raz som kráčal prázdnou ulicou a všimol som si veľké množstvo betónovej dlažby a nikto po nej nechodil. Vtedy mi napadlo, že je to predsa škoda, aby tu bola betónová plocha, ktorú nikto v ten moment nevyužíva a že by bolo super, keby tam bol trávnik a chodník len v tom momente, keby tade niekto prechádzal. Samozrejme, že prvotný nápad bol viac sci-fi. Chodník sa mal pred vami otáčať ako by ste kráčali a za vami by sa otáčal späť na trávnik. Samozrejme, že by to nemohlo takto fungovať a teraz pracujem na realistickejšej verzii.
Keď mi táto myšlienka napadla, tak som býval v byte bez záhrady. Až keď sme sa s manželkou nasťahovali do domu so záhradou, tak som si povedal, že vyskúšam, či môj nápad môže fungovať a zistím za akých podmienok by to mohlo fungovať. Prvý test dopadol dobre, zemina nevypadla ani bez trávnika. Aj ďalšie testy dopadli dobre – trávnik rástol, bol pekný zelený. Potom prišlo testovanie trávnika dolu hlavou bez svetla od 8.00 do 22.00 hod.. Cieľom tohto testu bolo zistiť, aký vplyv to bude mať na kvalitu trávnika a na základe toho dať užívateľovi potom odporúčania. Výsledky testovania ma povzbudili k tomu, aby som v tom pokračoval a venoval sa vývoju RS.
Inovácie sa musia dostávať do praxe
Je Slovensko podľa vás inovatívna krajina? Darí sa nám zlepšovať a skvalitňovať?
Verím, že na Slovensku sú ľudia, ktorý sa inováciám venujú, no myslím si, že by ich mohlo byť aj viac. Dokonca aj moja mama prišla s nejakým tým nápadom na inováciu. Čiže nápadov je určite dosť. Dôležité však je, aby sa tieto inovácie dostávali do praxe. Na toto by mal štát vytvárať podmienky, aby ľudia chceli vymýšľať a inovovať a potom keď už s niečím prídu, tak im pomôcť to zrealizovať a predať v zahraničí. Myslím si, že by na východe Slovenska mohla vzniknúť zóna, kde by sa mohli testovať napríklad autonómne autá či drony na doručovanie tovarov a pod. Potom by som neváhal povedať, že sme inovatívna krajina. Žijem v zahraničí a vidím, že máme čo dobiehať. Mnoho vecí, ktoré my na Slovensku považujeme za inováciu, už dávno funguje v iných štátoch. My sa len snažíme držať krok so svetom miesto toho aby sme išli svetu príkladom.
Čo je zdrojom inovácií? Kde ich brať?
Cieľom inovácií je zlepšovať alebo skvalitňovať náš život. Čiže ich zdrojom je náš každodenný život. Stačí aby ste sa na niečo pozreli a povedali si, nešlo by to lepšie takto? Potom začnete na myšlienke pracovať a zistíte, či by to tak naozaj šlo alebo nie.
Čomu sa okrem Revolution Square – a vlastnej rodiny – venujete, či skôr stíhate venovať?
Okrem RS a rodiny sa venujem práci (zamestnaniu) a s bývalým kolegom máme ešte vlastnú architektonickú firmu, ktorá sa rozbieha. Keď bolo viac času, tak som sa venoval ešte vývoju človekom poháňaného lietadla, no to išlo v poslednej dobe dosť do úzadia. Verím ale, že sa k tomu ešte vrátim a dokončím ho. Rád by som ešte pracoval na myšlienke robota do domácnosti, ktorého by ste ovládali na diaľku, keď by ste neboli doma alebo na vývoji prostriedkov, ktoré by sa ovládali na diaľku – kosačka, doručovacie autá alebo agrotechnika. Mohli by ste sedieť doma, alebo v kancelárii a pracovali by ste s diaľkovo ovládaným strojom na poli. Takto by ste mohli pracovať aj v zahraničí a neopustili by ste Slovensko. Vytvorili by sa pracovné miesta a ľudia by mohli byť so svojimi rodinami. Niektoré štáty majú diaľkovo ovládané bombardéry, takže sa nebojím, že by to bolo nemožné.
foto: Revolution Square