slideslideslideslide

Novinky

Med je výnimočný produkt, všíma si ho aj veda. Zaujíma ju, ako hojí rany

26.2.2019

Pôsobí na Ústavu molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied. Nielenže sa na “SAV-ke” začal venovať včeláreniu, ale jeho oborom je apimedicínsky výskum – teda možné medicínske využitie medu. Podľa Juraja Majtána je med úžasný, je to funkčná potravina, ale netreba ho chápať ako všeliek. Na druhej strane, med nie je “len” prírodné sladidlo, ale ponúka toho viac. Výskum Juraja Majtána je o to zaujímavejší, že sa mu v pohorí Čergova podarilo získať medicínsky med, ktorý je sterilný. 

Med je funkčná potravina

juraj majtán sav

Med je aj záležitosťou vedy. Samozrejme, veda si nebráni položiť žiadne otázky, ani čokoľvek skúmať. Čím je med pre vedcov zaujímavý?

Pre laickú verejnosť sa môže na prvý pohľad zdať, že na mede nie je čo skúmať a je to predovšetkým prírodné sladidlo. Avšak opak je pravdou a med predstavuje výnimočný produkt, ktorý vykazuje výborné antibakteriálne a imunomodulačné účinky. Práve vďaka týmto biologickým vlastnostiam je med používaný v nemocničných zariadeniach na liečbu rôzneho spektra kožných ochorení vrátane chronických rán a popálenín. Predmetom nášho výskumu je charakterizácia a objasnenie mechanizmu účinku medu v procese hojenia rán.

Medu sa pripisujú rozličné pozitívne účinky na zdravie, no dočítal som sa aj, že je to „len“ prírodné sladidlo. Ako máme vnímať med? Je to zázračný všeliek?

Med rozhodne nie je „len“ prírodné sladidlo. Ide o funkčnú potravinu, to znamená, že okrem výživovej hodnoty, obsahuje látky, ktoré majú aj biologické účinky a môže teda tak pomôcť pri liečbe určitých ochorení. Na druhej strane, určite to nie je „všeliek“. V našom výskume sa zaoberáme predovšetkým topikálnemu (lokálnemu) pôsobeniu medu. Dokázali sme, že med ale včelia materská kašička pôsobia antisepticky a zároveň sú schopné aj ovplyvňovať regeneráciu kože a to priamym vplyvom na imunitné bunky a bunky kože.

Med rozhodne nie je „len“ prírodné sladidlo. Ide o funkčnú potravinu, to znamená, že okrem výživovej hodnoty, obsahuje látky, ktoré majú aj biologické účinky a môže teda tak pomôcť pri liečbe určitých ochorení.

Ako jesť med 

Koľko medu môžeme zjesť?

Všetkého veľa škodí a to platí aj pre med. Med je sladidlo a zvýšená spotreba medu sa môže negatívne odzrkadliť na našom zdraví a viesť k zvýšenému energetickému príjmu a tým k obezite.  

Kedy je najlepší čas na konzumáciu medu?

Ideálne je ak sa med užíva ráno nalačno. Jedna lyžička medu, prípadne rozpustená v odstátej vlažnej vode, posilní celkovú imunitu organizmu a zároveň ho naštartuje.

Viete Vy sám odlíšiť kvalitný, poctivý med, od fejkového „medu“?

Znehodnoteného, resp. falšovaného medu je asi viac ako toho pravého a kvalitného. Je veľmi ťažké, až priam nemožné odhaliť falšovaný med a to aj pre odborníkov. Podľa zákona by sa do medu nemalo nič pridávať ani brať. Ak sa však medu trochu nariedi s umelým medom (roztok glukózy a fruktózy) už ide o falšovanie medu, ktoré však je nemožné odhaliť.

Podľa zákona by sa do medu nemalo nič pridávať ani brať. Ak sa však medu trochu nariedi s umelým medom (roztok glukózy a fruktózy) už ide o falšovanie medu, ktoré však je nemožné odhaliť.

juraj majtan med

Medicínsky med z Čergova 

juraj majtán medPôsobíte na Ústave molekulárnej biológie SAV, kde sa vám podľa zverejnených informácií podarí vyselektovať medicínsky med aj na Slovensku, konkrétne z pohoria Čergova Aký je rozdiel medzi medicínskym medom a takým, čo poznáme a bežne konzumujeme?

Našim dlhoročným výskumom sa nám podarilo vyselektovať med, ktorý svojimi biologickými vlastnosťami a následne aj klinickým testovaním by mohol spĺňať všetky atribúty kladené na tzv. „medicínsky med“. Ide o jedľový medovicový med z pohoria Čergov. Náš ďalší výskum potvrdil, že medovicové medy z rôzneho geografického a botanického pôvodu (smrek, borovica, jedľa alebo lipa) vykazujú výrazne antibakteriálne vlastnosti oproti kvetovým medom a mohli by tak tiež slúžiť ako základ pre medicínsky med. Medovicové medy sú unikátne aj v tom, že neobsahujú peľové proteíny, na rozdiel od kvetových medov. Jediným rozdielom medzi medom určeným na konzumáciu a medicínskym medom je sterilita. Med môže obsahovať bakteriálne spóry a kvasinky, ktoré sa v mede eliminujú pomocou ionizujúceho žiarenia, ktoré však nemá negatívny vplyv na biologickú aktivitu medu. Získame tak sterilný produkt, ktorý ma využitie v medicíne ako zdravotnícka pomôcka.

Jediným rozdielom medzi medom určeným na konzumáciu a medicínskym medom je sterilita.

Med z Čergova ale vzniká inak ako bežný med? Kde ho včely získajú?

Aj med z Čergova môže byť kvetový, a, naopak, med z lipy môže byť aj medovicový. Základný rozdiel je v tom, že kvetové medy sa vyrábajú z nektáru kvetov, zatiaľ čo medovicové medy včely vyrábajú zo sladkých výlučkov vošiek. Samozrejme, na premnoženie vošiek musia byť vhodné mikroklimatické podmienky, ktoré pohorie Čergov poskytuje. Medovicové medy obsahuje vyšší podiel minerálnych látok a polyfenolov. Práve zvýšený obsah polyfenolov má za následok aj vyššiu produkciu peroxidu vodíka v nariedenom mede a tým vyššiu antibakteriálnu aktivitu.

Môže byť med na lekársky predpis?

Môže sa stať, že lekár predpíše pacientom med?

Med je stále považovaný len za sladidlo a skôr by som povedal, že je lekármi obmedzovaný ako podporovaný. Existuje niekoľko klinických štúdií, kde sa potvrdilo, že med pomáha v boji proti kašľu u detí. Iná situácia je u pacientov s dlhodobo sa nehojacimi ranami, kde ošetrujúci lekár môže predpisovať tzv. med medicínskej kvality. Ide o sterilný produkt (100% sterilný med), ktorý je registrovaný ako zdravotnícka pomôcka a je určený práve na hojenie rôzneho spektra rán a popálenín.

Ste sám len konzument medu alebo sa venujete aj jeho výrobe?

Už viac ako tri roky sa venujem včeláreniu a zároveň som členom Slovenského zväzu včelárov, základnej organizácie Bratislava. Stať sa včelárom bola nutnosť, pretože som lektorom Slovenského zväzu včelárov a počas prednášania pre včelárov pribúdalo čoraz častejšie viac otázok ohľadom včiel a včelárenia. Popri vedeckej práci mi však neostáva veľa času na včelárenie. Moja včelnica, ktorú, mimochodom, mám v areáli Slovenskej akadémie vied, pozostáva zo 4-5 rodín. V roku 2018 sa nám podarilo mať naozaj chuťovo veľmi dobré a kvalitne medy a to konkrétne agátový a lipový.

juraj majtan med

Skúma med od doktorandských čias

Čo Vás priviedlo na dráhu vedca?

V mojom prípade je to dedičné, nakoľko rodičia pracovali ako vedeckí a pedagogickí pracovníci v odbore mikrobiológia na Lekárskej fakulte Slovenskej zdravotníckej univerzity. Na dráhu vedca sa dal aj môj brat, ktorý momentálne pôsobí na Colorado University v USA.

Ako ste objavili svoje povolanie? Prišlo to ako blesk z jasného neba alebo to bol výsledok tvrdej driny? Či ste dali na niekoho odporúčanie?

Keďže pochádzam z vedeckej rodiny, bolo to také prirodzené, že sa dám na dráhu vedca. Výskumom včely a jej produktov som sa začal venovať na doktorandskom štúdiu. Po ukončení štúdia som bol na dvoch zahraničných pobytoch s úplne inou témou, čo teraz hodnotím ako pozitívum a otvorilo mi to nové možnosti aplikovať naučené metódy v apimedicínskom výskume.

Ste rád, že robíte to, čo robíte?

Vedecká práca je pomerne náročná práca, a keď v nej chcete uspieť a byť dobrým vedcom, musíte jej veľa obetovať. Pre mňa je moja práca hobby a rád chodím do práce. Na druhej strane treba vedieť aj vypnúť a relaxovať aby sa človek vyhol syndrómu vyhorenia.

Ste aj Vy usilovný ako včelička?

To je asi skôr otázka pre mojich nadriadených, či ma považujú za usilovného. Pri všetkej skromnosti, si myslím, že som usilovný a snažím sa venovať vedeckej práci čo najviac.

foto: Monika Hucáková, hovorkyňa SAV (z portálu Veda na dosah)