CESTA K POVOLANIU: Fyzika nie sú nudné vzorce, ale spôsob myslenia
Študuje fyziku v Londýne. Experimentuje s optikou, kryštalografiou či rádioaktivitou. Na prestížnom Intel ISEF získal v roku 2013 tretie miesto v kategórii United Technologies Company award, za laboratórny výskum fúzie deutéria. Nechýbajú mu medaile z medzinárodnej olympiády v astronómii a astrofyzike, či Cena vedeckého a inžinierskeho spolku Yale. Michal Račko.
Čo Vás priviedlo k štúdiu fyziky?
Už od malička ma zaujímal vesmír, hviezdy, technika, bavilo ma stavať si elektrické obvody. Neskôr som začal riešiť astronomickú olympiádu a s ňou prišli aj prvé ambície. Najskôr uspieť na okresnom kole, potom na celoštátnom a nakoniec dostať sa na medzinárodnú olympiádu a uspieť tam. A práve počas príprav na olympiády som zistil, že fyzika nie sú nudné vzorce, ale že je to skôr spôsob myslenia, objavovania a snaženia sa pochopiť nové veci. A čím ďalej sa človek dostane, tým zaujímavejší sa mu zdá svet okolo seba, tým viac sa chce dozvedieť.
fyzika je spôsob myslenia
Aké je to študovať na Imperial College v Londýne?
Štúdium na Imperial College je veľmi náročné a človek sa musí často pozerať za seba, aby videl, koľko práce urobil a čo všetko sa naučil, aby v sebe znovu našiel silu ísť ďalej. Ale myslím, že už dva roky štúdia ma posunuli veľmi ďaleko vo viacerých smeroch. Nakoniec, čím ľahšie štúdium, tým ťažšie časy prídu po jeho skončení.
Patríte medzi vynikajúcich študentov už od základnej školy. Ako ste to dosiahli? Sú známky dôležité?
Nemyslím si, že by známky boli to najdôležitejšie na strednej škole. Ide hlavne o to, aby si človek našiel oblasť, ktorá ho baví a aby sa v nej snažil byť najlepší. Iste treba mať prehľad a netreba ignorovať všetky ostatné predmety, no ak si mám vybrať, či budem vedieť všetky nezmyselné a umelo vytvorené pravidlá slovenskej gramatiky a ich výnimky, alebo budem vedieť napísať program v C++, ktorý to bude vedieť za mňa, tak je to veľmi jednoduchá voľba.
Má zmysel študovať technické predmety? Odporúčate to aj iným?
Určite má zmysel študovať technické predmety. Vďaka Bohu žijeme v kapitalizme, kde úspech nepatrí (alebo by aspoň nemal patriť!) neschopným absolventom fakúlt marxizmu a leninizmu s červenými kravatami, ale ľuďom, ktorý nielen majú dobré nápady, ale aj dosť ‘firepower’ za sebou na to, aby ich vedeli zrealizovať. A presne to vás na technických školách naučia.